Sağlık Rehberi

Diş Beyazlatma Fiyatları

Sağlıklı ve temiz görünen bir gülüş kişiler arası ilişkiler ve iletişimin oldukça önemli bir parçasıdır. Zaman içerisinde genetik faktörler, dişin kendi doğal rengi, çay kahve tüketimi ve elbette ki ağız bakımı gibi pek çok faktör diş minesinin orijinal beyazlığını kaybetmesine sebep olabilir. Bu da bireylerde özgüven eksikliğine ve motivasyon eksikliğine yol açabilir. Gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak meydana gelen birçok tıbbi gelişme sayesinde diş beyazlatmak artık mümkündür. Dişindeki sararma ve lekelenme nedeniyle tedavi olmak isteyen birçok hasta bu sayede hayalindeki gülüşe kavuşabilir. Hastaların aklına gelen ilk sorular diş beyazlatma fiyatları hakkında olup sonrasında diğer konular bunu takip edebilir. İçeriğin devamında diş beyazlatma fiyatları ve etkileyen faktörler hakkında detaylı cevaplar bulabilirsiniz.

 

Diş Beyazlatma Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Diş beyazlatma fiyatları konusunda da birçok tedavi yönteminde olduğu gibi sabit bir rakam yoktur. Diş yapısına dişlerin leke durumuna ve tedavi yöntemine göre diş beyazlatma fiyatı değişkenlik gösterebilir. Diş etinin sağlık durumu, diş eti kanaması olup olmadığı, eksik veya şekli bozuk diş ve başka işlemlerin uygulanıp uygulanmayacağı netleştikten sonra belirli bir rakam söylenebilir. Diş beyazlatma ücretinin söylenmesi için öncesinde ağız ve diş muayenesi yapılır ve hangi yöntemin hastaya uygun olduğuna karar verilir.

Diş Beyazlatma Teknikleri Nelerdir?

Diş beyazlatma yöntemleri tercih edilirken dişin mevcut renk ve yapısı göz önünde bulundurulur. Diş rengi, diş minesinin hassasiyet ve sağlamlığı ağız içinde ve dişlerde daha önce yapılan kanal tedavisi gibi işlemler de dikkate alınması gereken diğer önemli başlıklardır. Diş beyazlatma yöntemlerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

Ev Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi: Detaylı bir muayenenin ardından gerçekleştirilen bu tedavi genellikle yoğun lekeli olmayan ve hafif derecede sararmış dişler için ilk etapta tercih edilen diş beyazlatma tekniğidir. Ev tipi diş beyazlatma tedavisi hastanın evinde kendi uygulaması gereken bir tedavi olduğu için bu şekilde adlandırılır. İlk olarak diş hekimi tarafından ağız içinden diş yapısı ve ölçüsü alınarak kişiye özel beyazlatma plakları hazırlanır. Daha sonra ise bu kişiye özel plakların içerisine % 10 veya 15’lik karbamid peroksit veya hidrojen peroksit uygulanır. Bu plakların günde en az 5 6 saat olacak şekilde ortalama 15 gün boyunca kullanılmasıyla tedavi tamamlanır. Bu süreç yine kişinin diş yapısına ve rengine göre değişkenlik gösterebilir

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Yöntemi: Bu teknik klinik ortamında uygulanan bir yöntemdir. Lazerle diş beyazlatma olarak da bilinen bu tekniğin fiyatı da yine diş yapısına ve rengine göre değişebilir. Diş beyazlatma fiyatları lazer yönteminde artış gösterebilir ancak uygulama süresinin kısa olması ve konforlu olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir tekniktir. Genellikle bir saatlik bir süre zarfında dişlere sürülen beyazlatma jeli diş hekimi tarafından gerçekleştirilen uygulamayla aktif hale getirilir. Bazı hastalarda ev tipi ve ofis tipi beyazlatmanın bir arada uygulanması da gerekebilir bu da diş beyazlatma fiyatları konusunda farklı bir değişiklik sebebidir.

Tek Diş Beyazlatma Yöntemi: İçten beyazlatma yöntemi olarak da bilinen bu teknikte genellikle kanal tedavisinin ardından rengi değişen dişler beyazlatılır. İstenilen renge ulaşılana kadar üçer gün aralıklarla tekrarlanan seanslar diş beyazlatma fiyatları ve süresinin değişmesine neden olabilir.

Tek bir tedavinin olmaması ve her hastanın gereksinim duyduğu yöntemin farklı olması diş beyazlatma fiyatları aralığının açılmasına neden olabilir. Ancak en sağlıklı tedavi ve bilgilendirme hastanın muayenesinin ardından mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir