Sağlık Rehberi

Gömülü 20’lik Diş Çekimi

Birçok kişi gömülü 20 lik dişlere sahiptir. Bununla birlikte, 20 lik diş çekiminden çekinerek diş hekimine başvurmayan veya bazı problemlerden sonra başvuran kişi sayısı oldukça fazladır. Gömülü olan dişleri aldırma işlemi, günümüzde oldukça kolaydır. Güncel sağlık teknolojileri ve gelişen tıp bilimi ile diş hekimleri operasyondan sonra oluşabilecek komplikasyonları en aza indirmeyi hedefler. Bireyler genellikle diş çekiminden hemen sonra normal yaşamlarına devam edebilirler. Gömülü 20’lik diş çekimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için yazının devamını takip edebilirsiniz.

 

Gömülü 20 lik Diş Nedir?

20 yaş dişi olarak da bilinen 20 lik dişler dışında tüm kalıcı dişler genellikle çocukluk döneminde tamamlanır. Ağızda toplam 4 adet bulunan 20 lik dişler ise yetişkinlik döneminde tamamlanmak üzere çıkmaya başlar. Çene yapısına veya dişin büyüklüğüne göre 20 lik diş, bazı bireylerde kolaylıkla çıkarken bazı bireylerde uzun vadede çıkar. Bazı kişilerde ise dişin tamamı veya bir kısmı çenede gömülü kalır. Bunun birçok sebebi olabilir. 20 lik dişin gömülü kaldığı durumlarda aşağıdaki sorular ortaya çıkabilir:

 • Çene yapısının olumsuz etkilenmesi
 • Diğer dişlerde şekil bozuklukları ve çürüme riski
 • 20 lik dişlerin düzenli olarak apse yapması (diş kökleri ve diş etinde iltihaplanma)
 • Ağız kokusu
 • Baş ağrısı
 • Lenf bezi şişmesi
 • Diş eti hassasiyeti
 • Diş ağrısı
 • Baş ağrısı

20 lik diş çıkmaya başladığı dönemde diş hekimine başvurulmalı ve dişler kontrol altında tutulmalıdır. 20 lik dişi gömülü olan her bireyin dişlerinin çekilmesi gerekmez. Hastanın çene yapısı uygunsa diş hekimi farklı tedavi yöntemlerine başvurabilir ve 20 lik dişin daha rahat çıkmasına yardımcı olabilir. Çeneye gömülü kalarak çıkması mümkün olmayan ve çevresindeki dişlerde çürük riski oluşturan 20 lik dişler ise gerekli tıbbi müdahale ile alınır.

Gömülü 20 lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Çene yapısı uygun olmayan bireylerde gömülü olan 20 lik dişin çekilmesi gerekir. Gömülü diş çekimi, sanıldığı kadar korkutucu bir işlem değildir. Dişin ne kadarının gömülü olduğuna ve dişin ağızdaki pozisyonuna göre gerekli tedavi uygulanır. Gömülü 20 lik diş çekimi tanı ve tedavi yöntemleri, genellikle kişiye göre değişkenlik gösterir. Diş, büyük bir kısmı çıkmış bir kısmı gömülü kalmış durumda ise uzman hekimin kararı ile ameliyata gerek kalmadan da çekilebilir.

Gömülü 20 lik Diş Ameliyatı

Diş çıkamayacak kadar sıkışmış, çene kemiğine tamamen gömülü pozisyonda veya çıkmak için uygun olmayan bir açıda ise uzman diş hekimi tarafından ameliyat ile alınmalıdır. Ameliyat öncesinde uzman hekimin istediği bazı kan tetkikleri ve röntgen ile dişin durumu değerlendirilir. Gerekli durumlarda antibiyotik tedavisine başlanabilir. Bu gibi durumlarda antibiyotik tedavisi bittikten sonra gerekli cerrahi müdahale yapılır. Gömülü diş çekimi, uzman diş hekimi ve asistanlar tarafından, ilgili 20 lik diş kökünün iğne ile uyuşturulması ve ardından çekilmesi ile gerçekleştirilir. İğne vurulmadan önce sprey türevi anestezikler uygulanarak hastanın enjeksiyonu daha az hissetmesi sağlanır. Ameliyat işlemi de lokal anestezi altında oldukça kısa bir süre içinde gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında dişin gömülü olduğu deri kesilerek diş çıkarılır. Açılan bölge dikiş ile kapatılarak işlem tamamlanır. Ameliyatlı veya ameliyatsız 20 lik diş çekimi sırasında ağrı hissedilmez. Hastalar işlem sonrasında eve rahat bir şekilde gidebilir.

Gömülü 20 lik Diş Çekimi Sonrası

Operasyondan bir süre sonra ağızda hafif şişlik hissedilebilir. İyileşme bölgesi zaman zaman ağrıyabilir. Bu normal bir durumdur. Gömülü diş çekimi sonrası 2 saat boyunca bir şey tüketilmemelidir. Birkaç gün sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Çok sıcak, çok soğuk ve asitli yiyecek ve içecekler doktorun belirttiği süre boyunca tüketilmemelidir. Bu tür yiyecekler uyarıcıdır ve ameliyatlı bölgenin iyileşmesini geciktirebilir. Gömülü diş ameliyatı sonrası dikişler zamanla kaybolarak iyileşme gerçekleşir. Diş çekimi sonrasında uzman diş hekiminin kişiye özel uyarılarına mutlaka uyulmalıdır. Ağrı oluşması durumunda, hekimin önerdiği ağrı kesiciler ile ağrı bir miktar hafifletilebilir.

Gömülü 20 lik Diş Çekimi Yaptıranlar

Gömülü 20 lik diş çekimi yaptıran bireyler kısa bir süre ağrı, şişkinlik gibi yan etkiler ile karşı karşıya kalabilirler; fakat uzun vadede ağız sağlıkları olumlu etkilenir. Diğer dişlerde 20 lik dişlerin sebep olduğu baskı azalacağından, dişlerde çürük oluşma riski düşer. Bazı durumlarda, sıkışıklık sebebi ile şekil bozukluğu oluşan dişler zamanla düzelebilir.

Gömülü 20 lik Diş Çekimi Hakkında En Çok Merak Edilen Sorular

Birçok kişi gömülü 20 lik dişe sahiptir. Gömülü dişin ameliyat ile çıkarılması işlemi, genellikle bireylerde korkuya sebep olabildiğinden, birçok kişi diş hekimine gitmemeyi tercih eder. Bu durum, uzun vadede diğer dişlerin hasar görmesine ve ağız sağlığının bozulmasına sebep olabilir. Gömülü 20 lik diş çekimi hakkında merak edilen bazı sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

 • Gömülü 20 Yaş Dişlerinin Hepsi Çekilmeli mi?

Gömülü dişlerinizin hepsi çekilmek zorunda değildir. Çene yapısına göre diş hekimi, en sağlıklı kararı vererek uygular. Eğer diş, çevresindeki dişlere ve diş etine zarar vermiş veya verebilecek durumda ise dişinizin alınması en uygun karar olabilir. Zararlı bir pozisyondaki 20 lik dişin ağızda kalması uzun vadede ağızda çürük, kist veya tümör oluşumuna sebep olabilir.

 • 20 lik dişler neden geç çıkar veya gömülü kalır?

En son çıkan kalıcı dişler olan 20 lik dişler, çenenin çeşitli sebeplere bağlı olarak yavaş veya yetersiz gelişmesi durumunda ağızda yeterli alan bulamadığı için çıkamaz. Bazı durumlarda ise 20 lik dişin pozisyonu çıkmak için uygun olmaz ve gömülü kalır. Bu, günümüzde oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bazı bireylerde de 20 lik dişler diğer bireylerden geç olsa da zamanla çıkmaya başlar. Bu duruma diş için çenede geç yer açılması rol oynar.

 • 20 lik dişler ne işe yarar?

20 lik dişler çiğnemeye yardımcı olan dişlerdir. Eski çağlarda daha sert besinlerin öğütülmesine yardımcı olduğu düşünülür. Süt dişleri döküldükten sonra çocukluk döneminde 28 adet kalıcı diş çıkar. 20 yaşını geçen bireylerde ise çene biraz daha genişleyerek 4 adet 20 lik dişe yer açılır. Ağızda yeterli yer açıldıktan sonra gömülü olan 20 lik dişler çıkmaya başlar.

 • 20 lik diş çekiminin herhangi bir zararı veya yan etkisi var mı?

20 lik diş çekiminin zararı ve kalıcı bir yan etkisi yoktur. Besinleri öğütmeye yardımcı olan 20 lik dişler, alındıktan sonra birey hayatına herhangi bir eksiklik yaşamadan devam edebilir.

 • 20 lik diş ameliyat ile alındıktan sonra ne kadar sürede iyileşir?

20 lik diş ameliyatı sonrasında hafif komplikasyonlar görülebilir. Gerekli önlemler ve tedaviler uygulandıktan sonra kısa sürede iyileşme gerçekleşir. İyileşme süresi, operasyon bölgesine göre değişkenlik gösterebilir. İyileşme sürecinin uzamaması için ameliyat bölgesi sert bir cisimle veya dille oynanmamalıdır. Uyarıcı ve aşırı sert besinler, bir süre tercih edilmemelidir.

 • Gömülü 20 lik diş ameliyatı için hangi bölüme gitmeliyim?

Çeneye gömülü haldeki bir 20 lik dişin tedavisi, ağız diş ve çene cerrahisi uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Bununla birlikte, herhangi bir diş hekimine de başvurabilirsiniz. Diş hekimi, tanıyı koyarak gerekli durumlarda yönlendirme yapar.

Gömülü 20 lik Diş Çekimi Fiyatları

Gömülü diş çekimi fiyatları, gömülü olmayan diş çekimlerine göre daha yüksektir. Genellikle diş çekiminin zorluk derecesine, kullanılan klinik ve ameliyathane masraflarına göre fiyatlandırma yapılır. Diş hekimleri, en iyi tedaviyi gerçekleştirmek için hastanın şikâyetini dinler, gerekli tetkik ve muayeneleri yapar. Tanı koyduktan sonra gerekli konsültasyonu yapar veya tedavi işlemini gerçekleştirir. Gömülü 20 lik diş çekimi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve poliklinik hizmetinden yararlanmak için hastanelerin diş hekimliği bölümüne başvurabilirsiniz. Ağız sağlığınızı korumak için belirli aralıklarla bir diş hekimine muayene olmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir