Sağlık Rehberi

Gözaltı Işık Dolgusu Nedir?

Çeşitli faktörler, gözaltında torba veya kararmalar oluşmasına sebep olabilir. Gözaltında meydana gelen çeşitli bozulmalar veya renk değişimleri, dış görünüşü etkileyen önemli unsurlardan biridir. Özellikle yaşlanma ile meydana gelen çukurlaşmalar, morluklar ve sarkmalar gözaltı bölgesini etkileyen faktörlerdendir. Gözaltı ışık dolgusu, göz altında meydana gelen bu durumları tedavi etmek için kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Gözaltı ışık dolgusunda amaç, nemini kaybetmiş gözaltı bölgesine gerekli nemi ve hacmi geri kazandırmaktır. Bu tedavide kullanılan hyaluronik asit, peptitler ve antioksidanlar, göz altındaki çukurlaşmaları ortadan kaldırarak, parlaklık verir. Aynı zamanda göz altındaki morlukların ve kırışıkların azalmasına yardımcı olabilir.

Gözaltı ışık dolgusu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Gözaltı Işık Dolgusu Ne İşe Yarar?

Hafif ve orta dereceli göz altı sorunları yaşayan bireyler için etkili bir tedavi yöntemi olan gözaltı ışık dolgusu, hızlı ve etkili sonuç veren bir tedavi yöntemidir. Cerrahi bir tedavi olmasa da etkinliği yüksek denilebilir. Genel olarak gözaltı sorunlarını tedavi etmek için kullanılan bu yöntemin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Uygun ve doğru bir şekilde yapılan gözaltı ışık dolgusu, göz etrafındaki çukurları yükselterek gelen ışığı daha iyi yansıtabilir. Bu sayede morluklar ve kararmaların önüne geçilebilir.
  • Dolgu malzemesinde bulunan hyaluronik asit, çeşitli peptit ve vitaminler işlem yapılan bölgedeki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak cildi tazeler. Değişim uygulamanın hemen sonrasında fark edilebilir.
  • Gözaltına uygulanan dolgudan dolayı gözaltında bulunan çukurlar yükselerek yanak ile aynı hizaya gelebilir.
  • Gözaltı bölgesinin daha esnek ve parlak görünmesini sağlayabilir.
  • Gözaltının yorgun ve yaşlı görünmesine engel olabilir.

Gözaltı Işık Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Gözaltı ışın dolgusunu diğer dolgu yöntemlerinden ayıran önemli noktalar vardır. Göz altı ışık dolgusunda dolgu direkt olarak derinin altına uygulanmamaktadır. Göz altı kemiğinin üst kısmına uygulanan dolgu materyali, kademeli olarak verilir. Göz altı ışık tedavisine başlamadan önce hekim uygulama yapacağı kişi ile ilgili detaylı bilgi alır. Bu sayede hastanın genel tıbbi durumunu, göz altı ışık dolgusuna ihtiyacı olup olmadığını ve bu tedaviye uygun olup olmadığını belirleyebilir.

Göz altı ışık dolgusu uygulama öncesinde hastanın göz altı uygun bir antiseptik solüsyon ile dezenfekte edilir. Daha sonra hastanın işlem sırasında ağrı veya acı hissetmemesi için işlem yapılacak bölge özel kremler sürülerek uyuşturulur. Uyuşma sağlandıktan sonra dolgu maddesi, işlem yapılacak bölgeye kanül yardımıyla yavaşça ve kademeli şekilde enjekte edilir. Kanülün girdiği yerlerde küçük kızarıklar oluşabilir. Ancak bu kızarıklar tamamen normaldir ve 3 ila 4 saat içerisinde kendi kendine kaybolabilir.

Göz altı için özel olarak üretilen dolgu maddeleri genellikle hyaluronik asit içerdiğinden operasyon sonrasında da ağrı görülme olasılığı düşüktür. Yaklaşık olarak 20 dakika süren bu işlem sonrasında bireyler rahatlıkla günlük hayatlarına dönebilirler. İşlem sonrasında oluşan kızarıklık ve morluklar için doktorunuz bir buz torbası vererek bölgeye tutmanızı isteyebilir. Etkileri ilk uygulamadan sonra belirgin şekilde görülse de istenen görünüme kavuşması için 10 ila 15 gün süre geçmelidir. Gözaltı ışık dolgusunda başarılı sonuç almak için işlemin alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılması önemlidir. Böylece dolgu daha kısa sürede oturabilir ve işlem sonrasında daha etkili bir verim alınabilir.

Gözaltı Işık Dolgusunun Etkisi Ne Kadar Sürer?

Gözaltı için uygun olan materyallerden üretilen dolgu malzemesi, göz altındaki sorunlu bölgelere uygulanarak daha canlı ve parlak bir görünüm sağlayabilir. Gözaltı ışık dolgusu; gözaltı morlukları, çukurları, kırışıklıkları ve gözaltı torbalarını tedavi etmek için kullanılan etkili ve verimli tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak dolgunun süresi uzun yıllar boyunca devam etmez. Kişiden kişiye göre değişiklik gösteren kalıcılık süresi, genellikle kişinin genetik yapısına, yaşam tarzına ve uygulamada kullanılan dolgu miktarına göre belirlenir. Dolgunun etkisi azaldığından aynı etkiyi yeniden yaratmak için yeni bir seans gerekebilir. Gözaltı ışık dolgusu için kullanılan özel malzemede hyaluronik asit olduğundan bu dolgunun etkisi yaklaşık olarak 1,5 ila 2 yıla kadar uzayabilir. Ancak dolgunun etkisi azaldığı zaman bir seans daha gözaltı ışık dolgusu uygulanarak bu etkinin süresi uzatılabilir.

Gözaltı Işık Dolgusu Kimlere Uygulanmaz?

Gözaltı ışık dolgusu, genellikle hafif gözaltı sorunları yaşayan bireyler için önerilen bir tedavi yöntemidir. Daha ciddi ve ağır gözaltı problemleri olan kişiler için pek önerilmez. Ayrıca bu uygulama medikal bir uygulama olduğundan dolayı anne ve bebeğe herhangi bir yan etkisi olmasa da hamile veya emziren kadınlara önerilmez. Bununla birlikte çeşitli otoimmün hastalıklara veya kan pıhtılaşma sorunları yaşayan bireyler için de riskli olabilir. Bundan dolayı gözaltı ışık dolgusu yaptırmak isteyen bir birey öncelikle doktoruna danışarak bu tedaviye uygun olup olmadığını anlayabilir.

Gözaltı Işık Dolgusu Alerjik Reaksiyona Sebep Olur mu?

Dolgu malzemelerinde en sık kullanılan malzemenin hyaluronik asit olma nedeni, bu maddenin vücutta doğal olarak bulunmasından kaynaklanır. Dolayısıyla hyaluronik asit içeren dolgu maddesi uygulanan kişide herhangi bir alerjik reaksiyon görülme olasılığı düşüktür. Ayrıca dolgu malzemesinde bulunan diğer vitamin, mineral ve benzer bileşenler, cildin doğal yapısı ile uyumlu olduğundan göze ve göz çevresine zararlı bir etkisi yoktur. Hyaluronik asidin cilt için faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ciltteki elastikiyeti korur ve dokuların onarılmasına yardımcı olur. Bundan dolayı ciltte yaşlanmayı geciktirebilir.
  • Cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.
  • Cildin tahrişini ve iltihabını önler.
  • Ciltte yeterli seviyede bulunan hyaluronik asit hücrelerin yenilenmesini sağlayarak daha taze bir görünüm sağlar.
  • Ciltteki kollajen liflerin oluşmasına yardımcı olur.

Gözaltı Işık Dolgusunun Yan Etkileri Nelerdir?

Gözaltı ışık dolgusu uygulanırken bölgenin ve kullanılan malzemelerin steril olması önemli faktörlerden biridir. Bu sayede olası yan etkilerin oluşma olasılığı en aza indirgenebilir. Ayrıca göz çevresi hassas ve damar yoğunluğunun fazla olduğu bir bölge olduğundan göz altı ışık uygulamasında dikkatli olunması gereklidir. Kullanılan kanüllerin steril ve künt uçlu olması önemlidir. Bu faktörlere dikkat edilse de uygulama esnasında ciddi olmayan yan etkiler görülebilir. Özellikle cilt altına sokulan kanüllerin sebep olduğu kızarıklık ve şişliklerin görülmesi tamamen normaldir. Ancak bu etkiler işlem sonrasındaki 3 ila 4 saat sonra tamamen geçer. Alanında uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılan gözaltı ışık dolgusu, yan etkilerin görülme olasılığını düşürecektir.

Gözaltı Işık Dolgusu Fiyatları

Gözaltı bölgesi, vücuttaki diğer bölgelere nazaran daha hassas ve kompleks bir anatomiye sahiptir. Gözaltı bölgesinde damar yoğunluğu fazla olduğundan işlem sırasında özen ve dikkat gerektirir. İşlem öncesinde bölgenin steril edilmesi, uyuşturulması, kullanılan malzemeler ve işlemin yapılacağı bölgenin konforu yapılan uygulamanın kalitesini artırır. Bunların yanı sıra hastanın genel sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olarak hastaya özel bir tedavi planı hazırlanması da işlemin konforunu artıran diğer faktörlerdendir. Bu gibi detaylar gözaltı ışık dolgusu fiyat belirlemede önemli rol oynar. İşlemin kalitesi arttıkça fiyat da artabilir.

Gözaltı ışık dolgusu yaptırmak isterseniz işlem öncesinde doktorunuza danışarak gözaltı ışık dolgusunun size uygun olup olmadığı ve fiyatları hakkında daha kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir