Sağlık Rehberi

Gummy Smile (Diş Eti Estetiği) Nedir?

Gülümseme, insan bedenin mutluluğa karşı verdiği en özel ifadedir. Gülümseme, burun ve ağız çevresindeki yüz kaslarının dudakları yukarı doğru kıvrılması ve genellikle diş ve diş etlerinin görünmesi ile gerçekleşir. Yüz yapısı ve mimikler gibi gülüş şekilleri de kişiye özeldir. Bazı gülüşlerde diş ve dişeti minimal seviyede görünürken bazı gülüşlerde dişeti farklı nedenlerden kişiyi rahatsız edecek boyutta görülür. Klinik olarak aşırı görünen diş eti, kişinin özel ve sosyal yaşamını etkileyebilir. Diş eti estetiği, kişilerin rahatsızlıklarını ortadan kaldırarak etkin, basit ve kısa sürede diş etini standart diş eti formuna kavuşturmayı hedefleyen bir tedavi yöntemidir.

 

Gummy Smile (Diş Eti Estetiği) Nedir?

Gummy smile, gülümseme ve konuşma sırasında kişinin diş etinin ideal durumdan daha fazla görünmesidir. Kişiden kişiye fark etse de standart bir gülümsemede diş etinin üst dudak sınırından en fazla 2 mm görünmesi öngörülür. Daha göze çarpan ve kişiyi rahatsız eden diş eti görünümünde diş eti estetiği uygulanması gerekebilir. Yapılan araştırmalarda özellikle 20 ile 30 yaşlarında her 100 kişiden 10’unda diş eti görünümünden rahatsızlık duydukları bilinmektedir.

Gummy Smile Belirtileri Nelerdir?

Gummy smile belirtileri oldukça azdır. Gülümseme veya konuşma esnasında dudak ve dişleriniz arasında diş etiniz küçük bir boşluk olarak görülmesi gerekir. Diş eti ve dişler arasındaki boşluk, ne kadar fazla gülümsediğinize bağlı olarak değişebilir.

Büyük bir gülüşe sahipseniz diş etleriniz daha belirgin görülebilir.  Bu görünüm kendinizi daha az çekici hissetmenize ve gülerken sık sık elinizle ağzınızı kapatmanıza neden olabilir.

Gummy Smile Nedenleri Nelerdir?

Dişler, dudak, çene yapısı ve diş etleri ideal bir gülümsenin temel bileşenleridir. Gummy smile bu bileşenlerin en az birinde oluşabilecek pek çok farklı yapı ve şekil bozuklukları nedeniyle ortaya çıkabilir.

GENETİK ÖZELLİKLER

Gummy smile’ın en yaygın nedenleri arasında kalıtsal özellikler gösterilebilir: Birçok özellik gibi gülümseme de ebeveynlerden miras olarak alınabilir.

  • Diş ve diş eti yapısı: Çeşitli dış etkenler haricinde yapısal olarak kişilerde diş yüksekliği kısa veya diş eti uzun olabilir. Diş etlerindeki uzunluk, gereğinden fazla diş minesini kapatarak dişlerin daha kısa görünmesine neden olabilir.
  • Dudak yapısı: İçe doğru kıvrılan bir dudak, çok kısa bir üst dudak ve yüz dinlenirken normal görünse bile gülümseme sırasında çok fazla yükselen hiperaktif bir üst dudak diş etinin fazla görünmesine neden olabilir.
  • Çene yapısı: Dikey maksiler fazlalık olarak adlandırılan üst çenenin aşırı büyümesi ve üst çenenin dış tarafında oluşan kemik büyümeleri diş etlerinin belirgin olarak görünmesine yol açabilir.

İLAÇLAR

Bazı ilaçlar hiperplazisi olarak adlandırılan diş etlerinin aşırı büyümesine neden olabilir. Özellikle bağışıklık sistemini baskılayan, yüksek tansiyonu tedavi eden ilaçlar diş eti büyümesine yol açabilir. Diş etlerinin aşırı büyümesi gummy smile e neden olabileceği gibi tedavi edilmezse pek çok periodontal hastalıkta ortaya çıkabilir.

SİGARA

Sigara, ağız ve diş sağlığını doğrudan etkilemektedir. Sigara kullanımı zamanla diş etlerinin uzamasına neden olur.

YANLIŞ DİŞ FIRÇALAMA

Yanlış diş fırçalama sırasında diş ve diş etleri zarar görmektedir. Fırçalamadan kaynaklanan diş eti uzaması zamanla diş minesinin daha az görülmesine neden olur. Ayrıca yanlış fırçalama diş minesini aşındırarak diş boyunda kısalmaya yol açabilir.

REFLÜ, GASTRİT GİBİ MİDE RAHATSIZLIKLARI

Mide asidinden kaynaklanan bu rahatsızlıklar diş etlerinde enfeksiyona neden olabilir.

Diş Eti Estetiği Nedir?

Gummy Smile Avantajları Nelerdir?

Gummy smile ile,

  • Gülümsemenizin odak noktasının dişleriniz olması hedeflenmektedir.
  • Gülümsemekten çekinmeden gülümseyerek güveninizi arttırabilirsiniz.
  • Üst dudağın dolgunluğu ile daha çekici bir gülümseme elde edebilirsiniz.
  • Gülümsemeniz ve yüzünüz arasında denge sağlayabilirsiniz.

Gummy Smile (Diş Eti Estetiği) Tedavisi

GİNGİVEKTOMİ:

Periodontistler tarafından fazla diş eti dokusunun uzaklaştırılması işlemidir. Diş eti estetiğinde sıkça tercih edilen bir tedavi yöntemi olan gingivektomi geleneksel gingivektomi ve lazer gingivektomi olmak üzere iki şekilde uygulanır.

Geleneksel gingivektomi: Başlamadan önce lokal anestezi uygulanır. Cerrah bir neşter yardımı ile diş etini yeniden şekillendirir. Bazı durumlarda diş eti altındaki kemiğinden yeniden şekillendirilmesi için müdahale gerekebilir. Küçük kesirlerle yapılan operasyon, kesiklerin kapanması ve kanamanın azaltılması için cerrahın dikişleri ile tamamlanır. Operasyon sonrası dikişler kendi kendine düşer.

Lazer gingivektomi: Cerrah görünen diş etlerini lazer yardımı ile yeniden şekillendirir. Dişin daha ön planda olmasını sağlamak için diş eti çizgisinden şeritler çıkartarak ideal diş eti boyutu elde edilir. Lazer tedavisi kanama miktarını azaltan, iyileşme sürecini arttıran ve hızlı sonuç elde edilen bir tedavi yöntemidir.

Gingivektomi tedavileri yaklaşık 30- 60 dakika sürer. Ayakta tedavi prosedürü uygulanır, hasta aynı gün eve taburcu edilir.  Nadir komplikasyonlar gelişen gingivektomi tedavisinde hafif diş eti kanaması ve hassasiyet görülen yaygın yan etkiler arasında yer alır. Operasyon sonrası hastaya enfeksiyon riskini azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için hekim ilaç verilebilir.

BOT0KS

Bot0ks günümüzde birçok estetik müdahalede kullanıldığı gibi ağız ve diş tedavilerinde de yaygın olarak tercih edilmektedir. Clostridium botulinum isimli bir bakteriden laboratuvar ortamında elde edilen bot0ks toksin bir maddedir. Uygulandığı bölgedeki sinir iletimini keserek hareket kabiliyetini azaltır ya da tamamen kaybeder. Gülüş esnasında gereğinden fazla diş et görünümüne neden olan hiperaktif dudağa sahip hastalar için tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

Uygulama öncesi lokal anestezi kremler ile bölge uyuşturulur. Dudak ile burun kanatlarının birleştiği burun ve üst dudağın buluştuğu noktalar üst dudağın hareketlerini etkileyecek uygulama merkezleridir. Uzman hekim tarafından bir enjektör yardımı ile iki veya daha fazla noktaya uygulanır. Bot0ks tedavisi ağrılı bir tedavi değildir. Hamile ve emziren kişilere, kanser tedavisi gören kişilere, kanama problemi olanlara dudak bölgesinde enfeksiyon olan kişilere uygulanmamalıdır.

Bot0ks sonrası dikkat edilmesi gerekenler,

  • Özellikle enjeksiyon yapılan bölgelere makyaj yapılmamalı.
  • Aşırı alkol tüketilmemeli.
  • Aşırı sıcak su ile temas ve buhardan uzak durulmalı.

ORTODONTİ

Diş eti estetiğinde yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biri ortodonti tedavisidir.  Özellikle çenenin konumu, diş ve ağız kapanış pozisyonlarından kaynaklanan rahatsız eden diş eti sorunlarında ortodonti tedavisi tercih edilmektedir.

Ortodontist, detaylı muayeneden sonra tedavi planını hazırlar. Bazen tek başına ortodonti ile tedavi tamamlansa da bazı kişilerde çene cerrahisi de gerebilir.

Dişlere doğru pozisyon verilmesi için diş üzerine braketler yerleştirilerek üst kesici dişlerin yukarı hareket etmesi ve üst çene kemiğinin yeniden şekillendirilmesi sağlanır. Ortodontist gummy smile tedavisinde diş telleri veya şeffaf plaklardan faydalanır.  6 ay ile birkaç yıl arasında değişen ortodonti tedavi süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Ortodonti tedavileri hastanın günlük yaşantısında herhangi bir kısıtlama gerektirmez. Kişiler tedavileri tamamlandığında doğru pozisyon alan dişlere ve daha az görünen diş etlerine sahip olurlar.

Orta ve şiddetli çene çıkıntıları, yapısal bozukluklar için ortodonti tedavisi tek başına yeterli olmayabilir. Diş hekimi, ağız ve çene cerrahi birlikte çalışarak hasta için doğru yaklaşımı planlar. Çene cerrahisi ameliyatları genel anestezi altında, hastanede kalmayı gerektiren, iyileşme süreci uzun olan operasyonlardır. Ameliyat sırasında ağzı ve çene cerrahı üst çeneyi ideal konuma getirerek vidalar veya plakalarla sabitlenmesini sağlar. Gerekli görüldüğünden operasyon sonrası ortodonti tedavisi de eşlik ederek diş eti estetiği tedavisi tamamlanır.

Gummy Smile Fiyatları

Gummy Smile (Diş Eti Estetiği) Fiyatları

Diş eti estetiği fiyatları da en az uygulamanın öncesi ve sonrası kadar merak edilen bir konudur. Diş eti estetiği fiyatları hakkında kesin bir şey söyleyebilmek mümkün değildir. Kişinin diş ve dişeti yapısı uzman diş hekimi tarafından değerlendirilir. Diş eti estetiği için seçtiğiniz hekimin tecrübesi, operasyonun gerçekleşeceği klinik ve uygulanacak işleme bağlı olarak fiyat değişebilmektedir. Sizde diş eti görünümünüzden rahatsızsanız daha iyi daha sağlıklı bir görünüme sahip olmak için uzman diş hekimlerine başvurarak diş eti estetiği ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir