KARDIOYOLOJI
Kardioyoloji
Kalp hastalıkları ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen hastalık gruplarından bir tanesidir. Ölüme en çok neden olan hastalıklar arasında da birinci sırada yer alan kalp hastalıklarının oluşumunda ailesel etkenler, çevresel faktörler ve sağlıksız beslenme gibi pek çok faktör rol oynar. Göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, terleme ve bulantı gibi belirtiler kalp krizi ve kalp hastalıklarının habercisi olabilir.

KORONER ARTER NEDİR?

Oksijen ve besin maddeleri vücudumuzdaki organların canlılığını korumak için çok önemlidir. Oksijen ve besin maddeleri kan yoluyla organlara taşınır. Kan, kalp tarafından atar damarlara pompalanır. Kalp fonksiyonu için beslenme gereklidir. Kalbe kan sağlayan atar damarlara koroner arter denir. Hastalık durumunda, kalbin atardamarları işlevini yapamaz ve bu da organların oksijenlenememesi ve besinleri alamaması ile sonuçlanır.

KORONER ARTER HASTALIĞINDA RİSK FAKTÖRLERİ

Risk faktörleri aşağıdaki gibidir;

- Yaş ve cinsiyet

- Ailesel yatkınlık

- Sigara içmek

- Hipertansiyon

- Diyabet

- Yüksek kolestorol

- Obezite

KORONER ANJİYOGRAFİ NEDİR ?

Koroner anjiyografi uygulaması çoğunlukla kasık damarlarından (bazen koldan) kalbin damarlarına ulaşmak için kullanılır. Femoral artere girmek için, kasık bölgesi ilk önce bir iğne ile uyuşturulur. Bundan sonra, damara plastik kateter yerleştirilir. Bu işlem sırasında, hasta bazen hafif bir ağrı yaşayabilir. İşlemin bir sonraki bölümünde hasta hiçbir şey hissetmez.

KORONER ANJİYOGRAFİ OPERASYONU NE KADAR SÜRER ?

İşlem 12 ile 20 dakika arasında sürer. Bir kateterin uygulandığı işlem toplam 30-45 dakika arasında biter.

KORONER ANJİYONUN RİSKLERİ NELERDİR ?

Tüm tıbbi prosedürler gibi, koroner anjiyografilerle ilgili de bazı riskler vardır.

TABURCU OLDUKTAN SANA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN

Hastaneden taburcu olduktan sonraki 24 saat içinde hasta güç kullanmamalıdır. 24 saat sonra, hasta bandajı çıkarabilir ve banyo yapabilir. Bazen, kateder ile girilen bölgenin cilt altında kanın sızmasından kaynaklanan morluklar ve sertlikler olabilir.

Birkaç hafta sonra morluklar tamamen geçer. İşlem bölgesi şişmeye devam ederse veya hasta şiddetli ağrı çekerse derhal hastaneye gidilmelidir.

Koroner anjiyografiyi sonrası tedaviler nelerdir?

Koroner anjiyografiden sonra, kardiyoloji uzmanları hastaya önerilen tedavi hakkında bilgi vererek uygulama sonuçlarını gösteren bir rapor verecektir. Koroner arter darlığı durumunda, darlık derecesine ve hastanın klinik durumuna göre, üç tedavi yöntemi olabilir:

- İlaç Tedavisi.

- Kateter esaslı uygulamalar. Balon anjiyoplasti veya stent uygulamaları. Koroner anjiyografi işleminden hemen sonra ve takip eden yeni işlemde hasta anestezi olmadan ameliyat edilebilir.

- Koroner bypass: Koroner bypass, anjini hafifletmek ve koroner arter hastalıklarından dolayı ölüm riskini azaltmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Hastanın vücudundaki herhangi bir yerden atardamarlar veya toplar damarlar, aterosklerotik daralmaları ve miyokardiyumu (kalp kası) besleyen koroner dolaşıma kan akışını iyileştirmek için koroner arterlere greftlenir. Bu ameliyat genellikle kalp durması ile gerçekleştirilir ve bu da kardiyopulmoner bypass kullanılmasını gerektirir.