ONKOLOJI
Onkoloji
Vücudun yapı taşları olan hücreler dokuları oluşturur. Bu dokular organları oluşturur. Bu döngüde kanser, doku oluşumunda hücre toplanması aşamasında, dokuların organlara dönüşme aşamasında başlamaz. Normalde, hücreler vücudun ihtiyaçlarına göre oluşur. Buna göre, yeni gerekli hücreler büyür, bölünür ve ortaya çıkar. Yaşlılıkta, hücreler ölür ve yenileri ile değiştirilir. Bazen bu döngü başarısız olur. Bu başarısızlık vücudun kontrolü dışındadır, çünkü vücut daha fazla hücreye ihtiyaç duyar veya eski hücreler gerektiğinde ölmezler. Anormal hücrelerin bu kontrolsüz büyümesine tümör kütlesi denir. Tümörler iyi huylu veya kötü huylu olabilir. Malin kanser türleri hayatı ciddi şekilde tehdit edebilir. Bazen vücuttan çıkarıldıktan sonra bile tekrar ortaya çıkabilir ve çevresindeki veya uzak organlara yayılabilirler.

ONKOLOJİ HAKKINDA

Üç onkoloji yöntemi kullanılarak (cerrahi onkoloji, tıbbi onkoloji (kemoterapi) ve radyoterapi tedavisi ve izlenmesi) hastalar yakından takip edilebilir ve izlenebilir. Cerrahi onkoloji, hastalığı teşhis etmek için çok etkili bir yöntemdir ve genellikle mevcut tümörün hastanın vücudundan çıkarılmasıyla sonuçlanır. Cerrahi tedaviden sonra veya tümörün daha fazla organa yayıldığı durumda, tedavinin ikinci aşaması kemoterapidir. Tedavinin üçüncü aşaması radyoterapidir.

KANSERE NEDEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Kansere neden olan faktörler farklıdır. Onkoloji alanındaki uzman ve doktorlara göre, kansere neden olan en önemli faktörler şunlardır: Genetik faktörler. Harici faktörler (% 85) : sigara, alkol, kimyasal maddeler, radyasyon, bazı enfeksiyonlar, sağlıksız beslenme, hava kirliliği, daha az hareket ve fazla kilolu olmak gibi. Dahili faktörler (% 15): kalıtsal nedenler, değişiklikler, bağışıklık yetersizlikleri, endokrin ve metabolik bozukluklar.

KANSER NEREDE TEDAVİ EDİLMELİDİR ?

Kanser tedavisi, zor ve karmaşık bir uygulamadır, bu nedenle, en profesyonel merkezlerde tedavi edilmeli ve tedavi bu alanda en uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

KANSER TÜRLERİ- Akciğer kanseri - Kolon Kanseri - Göğüs kanseri - Yumurtalık kanseri (epitelyal over ) - Pankreas Kanseri - Prostat Kanseri - Mide Kanseri gibi

RAHİM KANSERİ HAKKINDA

Rahim kanseri, hücrelerin endometriyal tabakaya kontrolsüz çoğalması nedeniyle oluşur. Kanser hücreleri, vücudun veya etrafındaki organların uzak bölgelerine lenf düğümleri yoluyla ve kan akışı yoluyla ulaşabilir. Rahimin nadir bir tümörüne sarkom denir. Bu tümörler rahimdeki kas tabakasında oluşur.