Ortopedi ve Travmatoloji Ünitesinde her türlü ortopedik ve travmatik, kemik ve yumuşak doku yaralanmaları uzmanlarımız tarafından başarıyla tedavi edilir. Teşhis ünitemizde en iyi sonuçlar için en gelişmiş ve modern teknolojik cihazlar kullanılmaktadır.

HIP JOINT IMPLANT (artroplasti)

Kalça ekleminin yapay kalça protezi ile değiştirilmesi.

HANGİ DURUMLARDA HIP PROSTEZİ YERLEŞTİRİLİR?

Kalça ekleminin işlevsel ve hareket bozuklukları durumunda kalça protezi implante edilir. Tedavi ararken ağrı ve rahatsızlık düzeyleri de düşünülebilir. Bu semptomlara ek olarak, artrit ve enfeksiyon durumlarında kalça eklem implantları da uygulanır.

CERRAHİ HAZIRLIĞI

Fizik muayenenin ardından ortopedi cerrahı, özellikle hasta için gerekli olan implant tipi ile ilgili olarak planlamasını yapar. Ameliyattan önce hasta, ayrıca anestezi ve operasyon süreci hakkında bilgi veren anestezi doktoru tarafından da konsülte edilir. Bu konsültasyonların ardından EKG ve akciğer analizi de dahil olmak üzere gerekli rutin laboratuvar testlerinden geçirilir. Bu işlemin tamamlanmasından sonra, hasta dinlenme odasına alınır. Operasyon bir gün sonra için planlanır.

CERRAHİ SÜRESİ

Bir gün dinlendikten sonra hasta, klinik hemşireleri tarafından ameliyat odasına alınır. Ameliyathane hazırlık alanında sakinleştirici ilaçlar verilir. Anestezi uygulaması cerrahi işlemin başında ameliyathanede yapılır. İşlem yaklaşık 2 ila 3 saat sürer.

POSTOPERATİF DÖNEM

Ameliyattan sonra hasta iyileşmek için servisine götürülür. Sadece iki gün içinde hasta ayağa kalkar. Hasta yürürken ayağına ağırlık koyulabilir; Bu tür yürüme ve hareket etme fizyoterapist yardımı ile desteklenir. Beklenmedik bir durum olmadığı taktirde ameliyattan dört gün sonra hasta taburcu edilir.

TABURCU OLDUKTAN SONRA

Hastanın pansumanı her gün yapılmak zorundadır. 14. günde dikişler alınır.