PLASTIK CERRAHISI
Plastik Cerrahisi
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi hem doğuştan gelen hem de sonradan gerçekleşen estetik, şekil ve fonksiyon bozukluklarının tedavisine yönelik hizmet sunar. Uzman plastik cerrahlar; yüz şekil bozuklukları, bebeklerde yarık dudak ve damaklar, çene ve yüz kemiklerinin şekil bozuklukları, meme estetiği operasyonları gibi estetik girişimlerin yanı sıra genital organların şekil bozuklukları, kopan uzuvların onarımı gibi branşın kapsamına giren gereksinimlere cevap verirler.

BURUN AMELİYATLARI - Rinoplastİ

Rinoplasti, burnun düzeltilmesi veya yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır.

Tam prosedür ve hastanın tercihine bağlı olarak, rinoplasti lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Bir cerrahın ofisinde, bir hastanede veya ayakta bir tedavi merkezinde gerçekleştirilir. Karmaşık prosedürler hastanede kısa bir süre kalmayı gerektirebilir. Prosedür genellikle 1 ila 2 saat sürer. Daha uzun da sürebilir.

Lokal anestezi ile burun ve etrafındaki alan uyuşturulur. Muhtemelen hafifçe uyuşturulmuş olacaksınız, ancak ameliyat sırasında uyanacaksınız (rahat ve acı hissetmiyorsunuz). Genel anestezi, operasyon boyunca uyumanıza izin verir.

Ameliyat genellikle burun delikleri içinde yapılan bir kesik ile yapılır. Bazı durumlarda, kesim burun tabanının etrafından dışarıdan yapılır. Bu kesim tipi, kıkırdak greftine ihtiyacınız varsa veya burnun ucunda çalışmak kullanılır.

Burnun dışına bir atel (metal veya plastik) yerleştirilebilir. Bu, ameliyat bittiğinde kemiğin yeni şeklinin korunmasına yardımcı olur. Yumuşak plastik ateller veya burun paketleri de burun deliklerine yerleştirilebilir. Bu, hava geçişleri (septum) arasındaki duvarı sabit tutmaya yardımcı olur.

Prosedür Neden Gerçekleştirilir?

Rinoplasti en yaygın plastik cerrahi işlemlerden biridir.

Burnu küçültmek veya büyütmek,

Burun ucunu veya köprüsünün şeklini değiştirmek,

Açık burun deliklerini daraltmak,

Burun ve üst dudak arasındaki açıyı değiştirmek

Doğum kusurlarını veya yaralanma sonucu oluşan bozuklukları düzeltmek

Bazı solunum problemlerini hafifletmek için yapılır.

Burun ameliyatı kozmetik nedenlerle yapıldığında tercih edilir. Bu durumlarda amaç, burnun şeklini hastanın istediği şekilde değiştirmektir. Birçok cerrah, burun kemiğinin düzelttikten sonra estetik burun ameliyatı yapmayı tercih eder. İşlem kızlar için 14 ya da 15 yaşlarında ve erkekler için biraz daha ileri yaşlarda uygulanabilir.

DUDAK DOLGUNLAŞTIRMA

Dudakların daha dolgun hale getirilmesi iki şekilde mümkündür. Öncelikle hazır dolgu malzemeleri uygulanabilir. Kullanım süresi 6-12 aydır. Dudak büyütme işleminin bir başka yöntemi, hastanın kendi vücudundan alınan ve dudaklara konan yağ enjeksiyonlarıdır. Enjekte edilen yağın% 30'u hastanın ömrü boyunca dudaklarda kalır. Hasta işlemden hemen sonra evine dönebilir. Ameliyat hazır dolgu maddesiyle yapıldıysa, hastanın dudakları 2 gün boyunca şişmiş halde kalır. Hastanın yağıyla yapılan ameliyat durumunda şişlik 15 gün kadar devam eder.

GÖZ KAPAĞI CERRAHİSİ - Blefaroplasti

Yaşlanma, yerçekimi ve genetik faktörler nedeniyle, üst ve alt göz kapakları, insanların daha yaşlı, uykulu ve daha yorgun görünmesini sağlayan bazı değişiklikler geçirebilir. Yine de, görünümler hayatın her alanında her zaman önemli bir rol oynar. Kimse diğer insanlara yorgun ve uykulu görünmek istemez. Göz kapaklarındaki bu değişiklikler yağ dokularındaki aşırı herniyasyondan kaynaklanan, kas ve derilerin neden olduğu torbalardır. Bazen bu değişiklikler tamamen ortaya çıkar, bazen de sadece torbalar ve fazla deriler vardır. Bazen, aşırı deriler görme alanını etkileyen bir kütleye halini alır. Hastanın durumuna bağlı olarak, sadece üst kapaklar, sadece alt kapaklar veya hem üst hem de alt kapaklar opere edilebilir.

İşlem yaklaşık 1-1.5 saat sürer. Aynı gün içinde eve dönmek mümkündür. Anestezi tipi lokal, sedasyon veya genel olabilir. Üst kapak kesisi doğal şekilde katlanır. Bu nedenle, ameliyat sonrası minimal iz kalır. Kirpiklerin altına klasik alt kapak insizyonu yapılır. Bu insizyon eğer hastanın göz yapısı uygunsa göz kapaklarının içinde de yapılabilir (Transkonjonktival). Ameliyattan sonra ortaya çıkan morluklar ameliyattan sonra bir haftada kaybolur. Dikişler 4. veya 5. günde çıkarılır. Şişlikler bir ay içinde kaybolur. Ameliyattan sonra hasta daha genç ve sağlıklı bir görünüme sahip olabilir. Kaş kaldırma operasyonu ile birlikte göz kapağı ameliyatı yapıldığında sonuçlar daha uzun ömürlü ve tatmin edici olabilir.

ULTHERAPİ (Ameliyatsız yüz gerdirme)

Cildiniz sarkmaya başlar, boynunuz kırışabilir, kaşlarınız ve göz kapaklarınız ağırlaşabilir, yüz hatlarınız yaşlandıkça şeklini kaybedebilir. Ayrıca, yaşlanmadan önce gençlik görünümlerini korumak isteyen kişilerin yanı sıra, estetik cerrahinin etkileri ile yaşlanma süresini uzatmak isteyen genç insanlar da var. Bunun bir sonucu olarak, birçok hasta kaş, çene, çene çizgisi ve boyun gibi sorunlu bölgelerde cildi kaldırmak ve sıkılaştırmak için cerrahi olmayan seçenekleri merak etmektedir.

Ultherapi Faydaları?

- Daha genç ve gergin bir cilt - Cerrahi ve Kesi yok - İyileşme süreci Yok - Doğal Görünümlü Sonuçlar - Kimyasal veya İlaç Kullanılmaz

“Ultherapi cerrahi ve kesi olmayan yeni bir işlem”

Kaş, boyun, çene altı ve hatta dekolte bölgesindeki gevşek cildi toplamak, kaldırmak ve sıkılaştırmak için ultrason ve vücudun kendi doğal iyileştirici gücünü kullanan cilt bakımıdır. Ayrıca Ultherapy, FDA onaylı tek tedavidir (ABD'nin Gıda ve İlaç İdaresi).

Bir Tedavi Ne Kadar Sürer?

Bir Ultherapy işlemi genellikle yaklaşık 60-90 dakika sürer. Alana bağlı olarak, 30 dakika ila 2 saat arasında bir süre alabilir. İşlemden sonra, herhangi bir özel önlem almak zorunda kalmadan normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz.

Ultherapy yi kimler yaptırabilir ?

Ultherapy yi, kaş çizgisi, boyun, çene gibi belirli sorunlu alanlarda cildi sarkmaya başlamış ve göğüs bölgesinde çizgiler veya kırışıklıklar olan kişiler yaptırabilir. Ultherapy 30 ila 65 yaş arası erkekler ve güvenilir sonuçlar arayan kadınlar içindir.

Kulak Estetiği (Kepçe Kulak)- Otoplasti

Kepçelik, kişinin genotipine bağlı olarak çeşitli boyutlarda ve şekillerde olabilir. Kulaklar, gelişim evrelerini 5-6 yaşlarına kadar yüzde 80-90 tamamlar. Kulak gelişimi yaşamın neredeyse erken dönemlerinde tamamlandığı için, çocukluk döneminde kulak deformasyonları belirginleşir. En tipik kulak deformasyonu “Öne Çıkan Kulak” tır. Bu şekil bozukluğu birçok insan mevcut olup normalden daha önde olan kulak bu şekil bozukluğunu oluşturur. Bununla birlikte, daha göze batan şekiller alırsa kişi için yaşam boyu rahatsızlığa neden olabilir. Bazı insanlar için ciddi psikolojik bozukluklara bile neden olabilir.

Penis Büyütme

En önemli sorunlardan biri penisin uzunluğu, penisin genişliği ve işlevselliğidir. Günümüzde, erkekler penislerindeki çeşitli şekil bozuklukları, inceliği ve eğiklikten şikayetçidir ve bu nedenle penis estetiği ameliyatını tercih edebilirler. Penis boyu uzatma cerrahisi, birçok sebepten dolayı da penis kalınlaştırma ameliyatı yapılabilir.

Penis uzunluğu normalde ne kadardır?

Erekte olmamış bir penisin uzunluğu beş ila sekiz santimetre olabilir. Penis ereksiyona geçtiğinde, uzunluk ve genişlikte büyür, hacmi artar ve uzatma uzunluğunda gerçekleşir. Ereksiyon durumunda, normal bir penis ortalama olarak on üç ila on beş santimetre uzunluğa ulaşabilir. Bu durumda, bu değerlerden daha kısa olan (on bir ila on iki santimetre) kısa olarak kabul edilir ve hastanın talebine göre penis büyütme sürecine hasta olarak kabul edilebilir. Penis kalınlığı kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Penis Boyu Uzatma Cerrahileri Nasıl Yapılır?

Penis uzatma ameliyatlarında ‘ligamentolizis’ denilen yani penisi yukarı doğru asan bağlar serbestleştirilir ve penisin içeride olan kısmı dışarı çıkarılmış olur. Ciltten de uzama sağlanabilmesi için Y-V plasty denilen uzatma tekniği ile cilt kapatılır. Böylelikle normal pozisyonda penis yaklaşık 3-4 cm uzatılmış olur.

Penis uzatmada diğer bir yöntem de penis ile skrotum (testisleri saran torba) arasındaki mesafenin (penoscrotal bileşke) artırılmasıdır. Penise alttan bakıldığında bir uzama gerçekleşmektedir. Ligementolizis tekniği ile karşılaştırıldığında daha pasif bir uzama sağlanmış olur. Tercih ettiğimiz bu penis boyu uzatma cerrahisi, dünyada en güncel ve en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Peniste herhangi bir duyu kaybına veya duyu kaybına neden olmaz.

Penisin kalınlaşma prosedürü hastanın kendisinden alınan yağ dokusunun penise enjekte edilmesiyle sağlanır. Yağlar liposuction tekniği ile alınır. Yağın alındığı yerde önemli bir iz kalmaz. Bel bölgesi veya bacağın iç tarafı, yağ çekimi için sıklıkla tercih edilen bölgelerdir.

Penis Boyu Uzatma ve Kalınlaştırma Cerrahinde Hangi Anestezi Uygulanır ?

Penis ameliyatları lokal anestezi ve sedasyon anestezi ile yapılabilir. Bu sayede hasta ameliyat sonrası genel anestezi almadan ve ameliyat sırasında ağrı hissetmeden evine dönebilir. Bazı durumlarda penis kökünün içine özel olarak planlanan Liposuction için genel anestezi tercih edilir. İşlemi takiben hastalarımız için bir ay boyunca cinsel ilişki yasaktır.

Vajinoplasti (Vajina sıkılaştırma ameliyatı) - Labiyoplasti

Normalden daha geniş veya büyük vajinaya sahip olmak, çiftler arasında ortaya çıkabilecek önemli cinsel sorunlardan biridir. Vajinal sıkılaştırma ameliyatı bu durumu düzeltmek için yapılan estetik bir ameliyattır. Vajina ve erkek üreme organı arasındaki tutarsızlık orgazm açısından her iki partnerde de problem yaratabilir.

Vajina kişilerde farklılık gösterse de, doğum yapmayan bir kadında iki parmağın sıkıca girmesini sağlayacak genişliktedir. Arka ve ön duvarlarda bulunan uzunlamasına kıvrımlar vajinadaki genişlemeyi artırabilir. Vajinanın uzunluğu ortalama olarak yedi ila dokuz santimetredir. Yine vajinadan çıkan birçok çapraz kıvrım uzamayı sağlar. Vajina yapısındaki enine ve boyuna uzanan kaslar, erkek üreme organını uyarmayı sağlar. Bununla birlikte, bazı durumlarda vajina aşırı gevşer ve erkek üreme organına uyum gösteremez.

Bazı kadınlarda, vajinanın boyutları yapısal olarak normalden daha büyük olabilir. Bunun dışında normal doğumlarda, doğum sırasındaki yırtılmanın ortaya çıkması (doğum yırtılması), çok fazla sayıda doğum yapılması, epizyotomi insizyonunun gerektiği şekilde dikilmemesi veya dikişlerin açılmasıyla, büyük bebeğin doğumu, artan yaş, vajina elastikiyetinin azalması ve kaybedilmesi için nedenler olarak sıralanabilir.

Vajina yapısının genişlemesiyle idrar kesesinde ve bağırsaklarda sarkma da vajinaya doğru gerçekleşir. İdrar kesesinde sarkma, idrar tutamamaya, aciliyete yol açabilir. Aynı zamanda vajina genişlemesi cinsel ilişki sırasında ıslanmayı önler ve problemi daha da arttırır.

Vajina genişlemesi ve buna bağlı cinsel problemler meydana geldiğinde yapılması gereken estetik cerrahi işlem vajina sıkılaştırma ameliyatıdır. Vajina sıkılaştırma ameliyatında vajinanın arka duvarından uzunlamasına bir parça çıkarılır. İşlem sırasında, kas tabakası ve mukoza tabakası ayrı olarak dikilir. Vajina sıkılaştırma ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Genel anestezi altında da yapılabilir. Lokal anestezi altında yapıldığında, ameliyattan sonra yürüyerek tekrar evinize dönebilirsiniz. Ameliyat yaklaşık bir saat sürebilir. Parçalanabilir dikişler kullanıldığı için dikiş çıkarma sorunu yoktur. Vajina sıkılaştırmasının ardından antibiyotik ve analjezik ilaçlar kullanılır. Vajina sıkılaştırma ameliyatının ardından dört ila altı hafta cinsel ilişki yasaktır.

Vajina estetiği, labioplasti ve klitoral estetik cerrahi gibi diğer cinsel estetik ameliyatları vajina sıkma sıkılaştırma ile birlikte yapılabilir.

Brezilya Popo Estetiği

Ünlü Brezilyalı kadınların ortak özelliği, estetik görünümde dik ve şekilli popolara sahip olmalarıdır. Jennifer Lopez, Eva Longoria, Salma Hayek'in örnek olarak kabul edilebilecekler listesinde olduğunu söylesek yanlış olmaz. Dolgunluğunu koruyan dik ve güzel, diğer taraftan çok büyük olmayan popo, genellikle genetik bir mirastır. Bu güzel miras, egzersizle ve doğru beslenmeyle uzun süre korunabilir. Ancak, bazı insanlar böyle güzel bir Brezilya poposu ile doğmamış olabilir veya popo zamanla dolgunluğunu kaybedebilir. Bu gibi durumlarda, cerrahi gerekmeden popo içine yağ enjeksiyonu yapılarak popo bölgesinin dikleştirilmesi sağlanabilir. Bu işleme yağ doldurma yoluyla popo estetiği denir.

Yağ Enjeksiyonu ile Popo Estetiği Nedir?

Yağ hücrelerinin yenilenme kapasitesini kullanarak yaş nedeniyle veya diğer nedenlerden dolayı kaybedilen popo hacmini geri kazanmak için yapılan işleme Yağ Enjeksiyonu ile Popo Estetiği adı verilir. Bu prosedürde hiçbir cerrahi kesi yapılmadığından iz bırakmadan yapılır.

Hangi insanlarda Yağ Enjeksiyonu ile Popo Estetiği Yapılabilir?

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, ancak yağ doldurma yoluyla estetik cerrahi de bazı insanlar için uygun özelliklere sahip olamaz. Prosedürü uygulayabilmek için popodaki hacim tamamen kaybolmamış olmalıdır. Örneğin, yağ enjeksiyonu tamamen hacmini kaybetmiş çok zayıf bir popo için yeterli olmaz. Bunun yerine, popo silikonu gibi prosedürler tercih edilmelidir. Dahası, yağ enjeksiyonu, aşırı sarkmış popoları olan insanlar için de tek başına yeterli olmayabilir ve bunu popo kaldırma estetiği ile uygulamak gerekebilir. Tabii ki, bu sonuçların tümüne ulaşmak için ön inceleme kesinlikle gereklidir.

Yağ Dolgulu Alın Estetiği Kalıcı mıdır?

Doldurma uygulamalarının, popo için kalıcı olan bir teknikle gerçekleştirildiği yağ enjeksiyonlu popo estetiği kalıcı bir prosedür değildir. İşlem birkaç aralıklarla tekrarlanmalıdır. Ancak, hastayı rahatsız etmeyen, pratik bir uygulama sunan, rahat bir prosedür olma gibi özelliklere sahip, çok çekici bir estetik uygulamadır. Prosedürün ne sıklıkla tekrarlanacağı, hastanın yaşı, alınan yağ dokusunun özellikleri ve yağ hücrelerinin özellikleri gibi birden fazla faktöre bağlıdır.

Göğüs Dikleştirme ( Mastopexy )

Göğüsler çeşitli nedenlerden dolayı sarkıyor olabilir. Meme dokusunu tutan bağlayıcılar zamanla gevşeyebilir. Göğüs dokusu ile dokuyu örten cilt örtüsü arasında kilo alıp-verme, emzirme ve yerçekimi nedeniyle uyuşmazlık olabilir. Neticede, insanların göğüslerin içi boşmuş gibi sarkmış olabilir. Mastopexy'de, sarkan meme dokuları yeniden şekillendirilir ve fazla deri çıkarılır. Meme uçları optimum konumlarına ayarlanır. Meme, kişinin vücut oranlarına göre yeniden şekillendirilir.

Meme küçültme-büyütme (mammaplasti)

Estetik meme küçültme operasyonu aslında estetik değil, rekonstrüktif bir ameliyat olmasına rağmen, kadınların görünümünü iyileştiren kozmetik operasyonlardan biri gibi gözükmektedir. Büyüklüklerinden dolayı meme sarkması, kadınlar için sırt ve boyun ağrısına neden olabilir. Çıkıntıya neden olabilir. Sutyen koldaki sinirlere baskı yapabilir ve uyuşukluğa neden olabilir. Solunumda zorluklara neden olabilir. Estetik meme küçültme işleminde, büyük göğüsler, kişinin vücut oranlarına göre küçültülür. Fazla meme dokuları ve onları örten cilt çıkarılır. Meme uçları optimum konumlarına ayarlanır. Estetik meme küçültme operasyonu genellikle tatmin edici ve kalıcı sonuçlar verir, yukarıdaki sorunlardan kurtarır ve kadınların giyim tarzlarını kolaylaştırır.

Meme büyütme meme boyutunu artırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Meme büyütme sırasında, meme implantları meme dokusunun veya göğüs kaslarının altına yerleştirilir.

Bazı kadınlar için, meme büyütme, imaj ve kendine güveni arttırmanın bir yoludur. Bazı kadınlar için ise meme büyütme, meme kanseri veya göğsü etkileyen diğer durumlar için ameliyat sonrası meme rekonstrüksiyonunun bir parçasıdır.

Karın Germe (Abdominoplasti)

Genel olarak, diyetlere ve egzersizlere cevap vermeyen ve sarkmış karın derileri olan hem erkek hem de kadınlarda yapılabilecek bu ameliyat için insanlar başvururlar. Hastalar hamilelik veya kilo vermeyi planlıyorsa bu ameliyat ertelenir. Hasta, tüm ilaç-bitkisel ürünlerin kullanımı ve sigara içme durumu hakkında doktora bilgi vermelidir. Abdominoplasti kilo verme yöntemi değildir. Göbek cildini karnınızı daha sıkı hale getirir. Bu işlemin yanı sıra, liposuction genellikle rötuş için uygulanır. Hamilelik sırasında yapılmamalıdır. Hasta hamilelikten sonra en az 6 ay beklemelidir.

Ameliyat hastanede genel ve bölgesel anestezi altında yapılır ve 2-4 saat sürer. Operasyon özel bölgede bir kesi ile başlar. Karın kasları kuvvetlenir. Uyandığınızda, cildiniz gerilmiş, beliniz bükülmüş, bir “V” pozisyonunda bulursunuz. Bandajlarınız 1 ila 4 gün içerisinde çıkarılır. Öne doğru hafifçe eğilerek yürümeniz önerilir. Eriyen dikişler kullanılıyorsa, dikişlerin sökülmeleri gerekmez. Hasta bir ay boyunca korse giymelidir. Klasik Abdominoplasti'ye ek olarak, daha sıkı karın ve daha az cilt torbası olan kişiler mini-abdominoplasti'yi tercih edebilir. Bu versiyonda, insizyon daha kısa ve iyileşme süresi daha hızlıdır. Çevreleyen sarkıklığı olan ve obezite ameliyatları geçiren kişiler, çevresel abdominoplastiyi tercih edebilir.

Yağ Aldırma (Liposuction)

Yetişkin bir vücutta yağ hücrelerinin sayısı sabittir. Ergenlikten sonra artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar. Bu kilo almaya neden olur. Diyet, egzersiz ve istikrarlı bir yaşam tarzı, fazla kilolardan kaçınmak için şarttır.

Bununla birlikte, bu koşulları sağlayan insanların bile vücutlarında dirençli yağ birikmesi olabilir. Vücudun karın, bel, femurun içi ve dışı gibi bazı kısımları ve dizleri diyet veya egzersize cevap vermeyen yağ birikme bölgeleridir. Liposuction, vücuttaki fazla yağların özel bir vakum veya enjektör ile alındığı ve vücuttan atıldığı bir ameliyattır. Vücut modifikasyonu için bir işlemdir ve kesinlikle kilo kaybı için değildir. Bu işlemle diyet ve egzersize dirençli şişman yağ dokusu vücuttan atılırken mevcut yağ hücrelerinin sayısı düşer. Amacın kilo kaybı yerine vücut şeklinde istenen değişiklik olarak düşünüldüğünde, doğru hasta seçildiğinde ve hastane koşullarında doğru bir teknikle uygulandığı sürece risksiz bir ameliyattır. Çene altı gibi vücudun birçok yerinde, yanaklarda, boyunlarda, kolların iç kısımlarında, göğüslerde, karın kısımlarında, femurda dizlerin ve bacakların arkasına, iç kısımlarda birikmiş fazla yağları vakumlayarak kçıkarmak mümkündür.

Jinekomasti

Erkek meme bölgesinin, kadın memesi şeklinde büyümesidir. Bazı ilaçlar veya hormonal dengesizlik bu hastalığa neden olabilir. Kütle sadece yağ dokusundan oluşuyorsa, liposuction yapılabilir. Kütlenin aşırı büyümesi ve göğüslerin sarkması durumunda, fazla deri ile birlikte kitlenin çıkarılması gerekebilir.

Fil Hastalığı

Fil Hastalığı Nedir?

Fil Hastalığı, dolaşım sistemindeki bozulmaya bağlı olarak protein açısından zengin bir sıvının birikmesi sonucu oluşan klinik bir tezahürdür. Etkilenen bölgede şişme, basınç hissi, sıkılık hissi ve enfeksiyon eğilimi belirtileri ortaya çıkar. Olumsuz bir şekilde hastanın yaşam kalitesini etkiler. İlerki dönemlerde kozmetik deformasyonlara, kol ve bacak fonksiyonlarında kısıtlamalara neden olur. Nadir olmasına rağmen, bu bölgelerdeki yumuşak dokularda malin değişiklik gelişimi söz konusu olabilir.

Fil Hastalığı ne tür belirtiler gösterir?

Hastalığın erken evrelerinde tanı zordur. Bu dönemde, etkilenen bölgede şişme, gerginlik ve basınç hissi görülür. Birçok hasta başlangıçta dikkate almaz veya hastalığı için bildiği kliniklerden tanı konması için tatmin edici bir sonuç alamaz. Fil Hastalığı, teşhisi konularak önleyici önlemler alınmadığı takdirde, belirtiler zamanla daha da artar ve geri dönüşü olmayan bir duruma gelir. Bu durumda derinin kalınlaşması, kollarda ve bacaklarda sertleşme, lenf akıntısı, ileri derecede şişkinlik gibi belirtiler hareket etmeyi zorlaştıracaktır.

Fil Hastalığı nasıl teşhis edilir?

Erken evrede etkilenen bölgede şişme ve çapta artış en belirgin belirtilerdir. Kullanılan takıların, aksesuarların, elbiselerin ve ayakkabıların sıkması gibi şikayetler meydana gelebilir. Kalınlaşma ve dokunun viskozitesindeki değişim, kol ve bacakta diğer tarafla karşılaştırıldığında tespit edilir. Belirtiler aşırı egzersiz ve yorgunluğu takiben bir artış olduğunu göstermektedir. Akşamları başlangıçta beliren işaretler, gün boyunca inatçı karakterde görülür. Tanıda ve fil hastalığının ayırıcı tanısında kan analizleri, venlerin değerlendirilmesi (venöz Doppler Ultrasonografi), lenfosintigrafi ve lenfatik Manyetik Rezonans Görüntüleme yararlıdır.

DOLGU (BOTOX)

Dolgular Hyaluronik asitten oluşan yüz kırışıklıklarının giderilmesinde kullanılabilir. Hyaluronik asit, kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılır.

TERLEME TEDAVİSİ

Aşırı terleme genellikle koltuk altlarında, ellerde ve ayaklarda ortaya çıkar ve genellikle insan vücudunun tamamını içerebilir. Aşırı terlemesi olan insanlar kendilerini rahatsız hisseder. Bu problem Hyperhidrosis olarak adlandırılır. Botox enjeksiyonları, aşırı terleme için en güvenli, basit ve etkili tedavi seçeneğidir. Bu enjeksiyon aşırı terlemeyi kontrol altına almak için kullanılır. İşlem sadece 10 dakika sürer ve ağrısızdır. Sonuçlar 3 gün sonra başlar ve kişiye bağlı olarak 8 ay boyunca devam edebilir. Bu enjeksiyon, etkisi azaldığında tekrarlanabilir.